Lapače snů
Lapače snů už indiánům sloužily k ochraně před zlými sny a duchy. Většinou se zavěšují nad hlavu spícího, kde tradiční pírka pomáhají sklouznout dobrým snům do jeho hlavy. Přesný původ není znám, každý původní kmen si stvořil svou legendu - asi nejznámější je ta, že se jednomu šamanovi zjevil bůh Iktomi v pavoučí podobě, který mu sám utkal síť z pavučiny doplněnou o korálky a pírka. Jiná vypráví například o nešťastné matce, která tak utišila svoje dítě, které mohlo spát.
Každý lapač má své 4 základní části, která má každou svou funkci - obruč představuje kruh života a vesmír/svět, která zároveň určuje určitou hranici, která je první ochranou pro negativní vlivy. Vnitřní pavučina symbolizuje harmonii a jakési "síto", které odděluje negativní od pozitivního. Podle indiánů je tak složitá, že ji zlý duch nedokáže projít a dostat se k chráněné duši, kterou symbolizuje zaplatený korálek.
Peříčka jsou už cestou pro dobra, které tak "sklouzne" do hlavy spícího člověka. Nakonec má každý lapač snů svůj otvor uprostřed, který je branou, jenže posílá zlo zpět odkud přišlo.